Tiff, jpeg, gif, psd,… Nedir?

Bilgisayarda kullanılan görseller piksel ve vektör tabanlı görüntüler olarak iki çeşittir. Fotoğraf gibi geçişli ve çok renkli görseller büyütüldüğünde küçük küçük karelerden oluştuğu görülür. Bu görseller piksel tabanlıdır. Söz konusu küçük karelerin her birine de piksel adı verilir. Logo çizimleri ve illüstrasyon gibi çalışmalar ise vektöreldir. Bilgisayarda elle çizilerek ya da matematiksel şekil tanımlamaları yoluyla yapılan vektör tabanlı görüntüler büyütüldüğünde herhangi bir bozulmaz yaşanmaz. 

Masaüstü yayıncılıkta programlar birbirleriyle dosya alışverişinde bulunarak çalışırlar. Bir resmi ya da vektörel çizimi oluşturduğumuz uygulama programından bağımsız hale getirip sayfa düzenleme programına ya da vektörel programlara aktarmak için farklı bir formatta kaydetmemiz gerekir. Yaygın kullanılan görüntü formatlarından bazıları şunlardır:

TIFF: Tam adı “tagged-image file format” olan TIFF, masaüstü yayıncılıkta kullanılan görüntülerin kaydedilmesinde kullanılan bilgisayarlar arası ortak bir dosya formatıdır. Bu formatta kayıtlı dosyalar, herhangi bir uygulama programının sayfa içine alındığında görüntü ve zeminin renk değerlerini azaltma ve değiştirme olanağı verir. Örneğin farklı farklı renklerde kullanacağımız bir görüntü ya da logoyu grayscale TIFF formatında kaydedip sayfaya yapıştırdığımızda renklerini değiştirebiliriz. Bu yolla her renk değişikliğinde onu yaratan uygulama programını açıp yeniden renk vererek yeni dosyalar yaratmamış oluruz.

JPEG: “Joint Picture Experts Group” tarafından yaratılan JPEG, dosyanın orijinal boyutunun küçültülmesini sağlayan bir sıkıştırma yöntemidir. JPEG formatı, resim işleme programlarının yüksek MB’lı dosyaları sıkıştırarak disk üzerinde kayıt edebileceğimiz bir formattır. JPEG (dosya uzantısı .jpg) formatının özelliği gerçek renk değerlerini içermesidir. JPEG sıkıştırma yöntemi görüntünün algılanması için zorunlu olmayan detayları bulup atan ve dosyayı bu şekilde sıkıştıran bir format olduğundan kayıplı formatlar arasında yer alır. Kaybolan ayrıntılar ve sıkıştırma oranı arasında bağlantı bulunduğundan bu dengeyi iyi korumak gerekmektedir. 

BMP: Windows ve Microsoft’un PCX formatını değiştirerek geliştirdiği bir formattır. Windows 3.1 ve 95 ile birlikte gelen Paint programı görüntüleri bu formatta işler. BMP formatı 1-24 bit arasında değişen bir piksel derinliğini içerebilir. BMP formatı alıcı bilgisayarında Paint’den başka görüntü programı bulunmadığı durumlarda kullanılır. 

GIF: CompuServe firmasının Graphics Interchange Format (GIF) dosyaları internet üzerinde oldukça yaygın kullanılan bir formattır. Az sayıda renk içeren (1 ila 8 bit boyutunda) dokümanlarda oldukça iyi sıkıştırma sağlaması, animasyonlarda zamanlama ve farklı boyutlardaki resimleri bir arada tutma desteği, saydam renk tanımlanması bu formatı popüler yapan nedenlerden sadece birkaçıdır. 

PSD: Photoshop Document (PSD) Photoshop uygulamasına özel bir formattır. PSD çok sayıda alfa kanalını, path’ı ve katmanı desteklemektedir. PSD formatı Adobe Photoshop yazılımının tüm özelliklerini destekler.

Bir cevap yazın

KAPAT