RGB ve CMYK Renk Modelleri

RGB (Red, Green, Blue), televizyon, bilgisayar monitörü ve cep telefonu gibi elektronik cihazların ışık kullanarak renk yaratmasını sağlayan bir renk modelidir. Diğer bir ifadeyle RGB modelinde renkler ışık kaynağının farklı dalga boylarından meydana gelir ve üç temel rengin (kırmızı, yeşil, mavi) değişik yoğunluklarda kullanılarak renk gamından istenilen rengin elde edilmesine dayanır. Ancak RGB renk modlu resimlerin ve RGB ile üretilen renklerin gamutu daha büyük olduğundan bazılarının matbaada basılması imkansızdır. Bu nedenle RGB modeli yalnızca ekran sunumu, web tasarımı gibi elektronik grafik ürünler için kullanılmalıdır.

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Siyah) modelinde gördüğümüz renkler, kağıt üzerine gelen ışığın saydam birer filtre olan mürekkep katmanlarından süzülmesi sonucunda oluşurlar. Yani her mürekkep katmanı, içinde bütün renkleri barındıran beyaz ışıktan bazı dalga boylarını bloke eder. Bu özelliğinden dolayı CMYK sistemi çıkarımsal (sübtraktif) renk modeli olarak anılır. Dolayısıyla matbaa makineleri ve yazıcılar gibi mürekkep ve boya kullanarak renk üreten cihazların kullandığı bir renk modelidir. CMYK modelinin renk evreni RGB’ye göre daha küçüktür. Başka bir deyişle CMYK modeli bazı doygun renkleri oluşturamaz. Bu nedenle olası bir renk farklılığı problemi yaşamamak için baskıya gidecek bir tasarımı baştan sona CMYK’dan seçilmiş renkler ve CMYK modlu görselleri kullanarak yapmak gerekir.

RGB ve CMYK gibi renk modelleri, insan gözünün görebileceği renklerin tümünü yaratamaz. CMYK renk modeli ile basılarak üretilebilecek renkler, RGB’den daha azdır.

Bir cevap yazın

KAPAT