Otabind ile kolay açılan kataloglar, kitaplar, raporlar…

Otabind ile kolay açılan kataloglar, kitaplar, raporlar…

PrintCenter’ın yeni ve özel ciltleme yöntemi “Otabind”, faaliyet raporu, kitap, defter, katalog gibi işlerinize 180 derece kolay açılabilme özelliği katıyor.

İplik dikiş – karton kapak, ya da sadece Amerikan ciltli tüm yumuşak kapaklı ciltlemelerde ürünün masa üstünde kendiliğinden açık durması mümkün değildir. Bastırarak açık durmasını sağlamanız ya da okurken mutlaka elle açık tutmanız gerekir. Otabind bu zorluğu ortadan kaldıran özel bir ciltleme yöntemi. Türkiye’de çok az sayıda matbaada bulunan bu yöntemle ciltlemeyi, 2016 yılında hizmete sunmaya başladık.

“Ota” mı, “Auto” mu?

Otabind adı, bu işlemi geliştiren ve standart bir uygulama haline getiren firmanın isminden geliyor. İlk duyulduğunda “otomatik ciltleme” gibi algılansa da “Otabind” kendine özgü bir kelime. “Otomatik” kelimesinin kısaltması olan “Auto” ya da “Oto”dan türeyen bir kelime değil.

Sert Kapak Kadar Kullanışlı Olabilir mi?

Sert kapak, diğer tüm ciltleme yöntemlerinden daha fazla aşaması olan, doğru kağıt kombinasyonunun belirlenmesi, baskı öncesi yapılan teknik hazırlıklar gibi her aşamada ustalık ve tecrübe isteyen üretimi ile , maliyeti yüksek ama kullanıcı için kolay; özel bir ciltleme şeklidir.

Sert kapak ciltlemenin sunduğu en önemli avantajlardan biri kolay açılır olması. Bu kolaylığı sağlayan ise kapak ve iç bloğun sırt bölümünde birbirine temas etmemesi. Otabind ciltlemeyi kullanışlı yapan da tam olarak bu özellik. İlk aşamada bağımsız olarak ciltlenen iç bloklara özel bir yöntemle kapak takılıyor ve cildin sırt kısmı boşta kalıyor.

Neden Otabind?

En önemli nedeni kullanım kolaylığı. Otabind ile ciltlenen tüm ürünlerin kullanımı çok rahat.

Amerikan ciltli ürünlerde çok sık görünen ve sırtı bastırarak kullama kaynaklı ezilme, kırışma ve bozulma Otabind ile ortadan kalkıyor.

Bir diğer avantaj ise tasarım aşamasında birçok kısıtı ortadan kaldırması. Tasarımda karşılıklı kullanılan sayfalarda, sayfa diplerinde herhangi bir kayıp olmadığı için görseller panoramik olarak kullanılabiliyor. Kayıp alanların azalması, hatta ortadan kalkması sayesinde tasarımcılara daha fazla hareket alanı kalıyor.

Kataloglar, fotoğraf kitapları, albümler, çocuk kitaplar, prestik kitapları, dergiler, akademik kitaplar, yemek kitapları, sanat kitapları, defter ve ajandalar gibi sayfa sayısı 48’den fazla olan tüm ürünlere değer katan bu ciltleme yöntemi ile fark yaratacak çözümleri görmek için mutlaka bizimle iletişime geçin. Bugüne kadar Otabind ciltleme kullanarak birçok kurum ve yayınevi için, çok olumlu kullanıcı yorumu aldığımız, binlerce çeşit üretim yaptık.

Hızlı bir çözüm mü?

PrintCenter hızlı üretimi ile ön plana çıkan bir basımevi. Otabind da tam bizim hızımıza uygun bir çözüm. Diğer tüm hizmetlerimizde olduğu gibi adet sınırlaması olmaksızın, dilediğiniz kadar az ya da çok adette, Otabind ciltlemeyi hızlı bir şekilde yapıyoruz. PrintCenter hızı ve kalitesi ile tam olarak uyumlu.

Teknik Birkaç Detay Öğrenmek İster Misiniz?

Otabind için öncelikli olarak kapak ve iç blok sayfaları ayrı ayrı üretiliyor.

Otabind’ın uygulanabileceği kağıt seçenekleri oldukça geniş. İç sayfalarda iplik dikiş için uygun olbilecek kağıt gramaj aralığı 70-200 gr/m2. Kapak için ise 200-350 gr/m2 arası kalınlıkta kağıtlar kullanılabilir.

İç blok baskılarını sayfa sayısı ve adede göre dijital ya da ofset baskı ile yapıyoruz. Dijital baskıda HPIndigo, ofset baskıda ise HUV Ofset baskı teknolojisini kullanıyoruz. Sayfa sayısındaki tek şartımız toplam sayısının 4’e bölünebiliyor olması. 16’ın katı olması gibi bir zorunluluğumuz yok.

İç bloklar standart iplik dikiş ciltleme ile bir araya getirildikten sonra Otabind’ın en önemli aşaması olan sırta tela takmaya geçiliyor. Kolay açılmayı sağlayan ilk işlem bu.

Kapak ve iş bloğun bir araya gelmesi ise tam otomatik makinede gerçekleşiyor. İç bloklar, kapağın sırt köşelerine 5 mm mesafede, 5 mm genişlikte bir alana uygulanan tutkal ile tutturuluyor.

Son aşamada da üç yandan tıraş alınarak kitabın üretimi tamamlanıyor.

Bir cevap yazın

KAPAT