“Office” hayatınızı kolaylaştırmak ister misiniz?

 |  Kategori: E-bültenler  |  Yazan: PrintCenter  |  Yorum: 0 yorum

“Office” hayatınızı kolaylaştırmak ister misiniz?

Bilgisayarsız bir hayat düşünemez olduk. Artık, günümüzün önemli bir kısmını Microsoft Office programlarını kullanarak geçiriyoruz. E-bültenimizde “Office”li hayatınızı kolaylaştıracak pek çok ipucu bulacaksınız.

Office 2010’da Şerit (Ribbon) Kullanımı - 2

Office 2007 programlarında menülerdeki ve araç çubuklarındaki ana değişiklik olan Ribbon (Şerit), Office 2010’da bazı değişiklikler ile tekrar karşımızda. Kolay göz atma için tasarlanan Ribbon (Şerit), belirli senaryo ve nesnelere göre düzenlenen sekmelerden oluşur. Ayrıca, her sekme üzerindeki denetimler çeşitli gruplar halinde düzenlenmiştir. Ribbon (Şerit), düğmeler, galeriler ve iletişim kutuları içeriği gibi, menü ve araç çubuklarına göre daha zengin içeriği barındırabilmektedir. Aşağıda Word 2010 Ribbon (Şerit) yapısı görülmektedir.

Aynı düzeni diğer Office 2010 programlarında da bulacaksınız. Excel'de, PowerPoint'te ve Outlook’ta ilk sekme Home (Giriş) sekmesidir.

Ribbon (Şerit), temelde üç bileşenden oluşur. Bir de gerektiğinde görünen sekme ve komutlardan…

1. SEKMELER: Sekmeler, eski menüler gibi düşünülebilir. Burada menü seçenekleri yerine sadece komut düğmeleri vardır. Office 2010’da temel komutlar ilk sekme olan Giriş (Home) sekmesinde toplanır. Bu sekmedeki komutlar, Microsoft tarafından çalışma sayfalarında temel görevleri yerine getirirken kullanıcıların en sık kullandığı komutlardır. Giriş (Home) sekmesine veya kullanılan herhangi sekme ismine çift tıklayarak tüm araçları gizleyip görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, Yapıştır, Kes ve Kopyala (Paste, Cut, Copy) komutları Giriş (Home) sekmesinde en başta, Pano (Clipboard) grubuna yerleştirilmiştir. Bundan sonra Yazı Tipi (Font) grubundaki yazı tipi biçimlendirme komutları gelir.

2. GRUPLAR: Her sekmedeki gruplar, görevi alt görevlere böler ve belirli bir tür görevi yerine getirmek için gerek duyabileceğiniz komutları bir araya toplar. Örneğin, sadece kopyalama işlemleri için kullanılan Pano (Clipboard) grubu, Kes, Kopyala, Yapıştır, Biçim Kopyalama (Paste, Cut, Copy, Format Painte) düğmelerinden oluşmaktadır. Biçimlendirme işlemleri için kullanılan Yazı Tipi (Font), Yazı Tipi Boyutu (Font Size), Yazı Tipi Büyült (Grow Font), Yazı Tipi Küçült (Shrink Font), Kalın (Bold), İtalik (Italic), Altı Çizili (Underline) gibi araçlar Yazı Tipi (Font) grubunda yer alır.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. Yazı, yorum eklemeye kapatılmıştır.

Copyright © 2019, Her Hakkı Saklıdır.  Print Center  |  Site: İkipixel