Kuşe, 1. Hamur, Bristol, Kraft... İhtiyacınız olan tüm kağıt çeşitleri hakkında bilgiler burada !

 |  Kategori: Matbaacılığın dilini bilmek lazım!  |  Yazan: PrintCenter  |  Yorum: 6 yorum

etiketler  Kağıt çeşitlerimat kuşeparlak kuşe1. hamuretiketotokopibristolpelürkartonkağıt gramajı

Kuşe, 1. Hamur, Bristol, Kraft... İhtiyacınız olan tüm kağıt çeşitleri hakkında bilgiler burada !

Kağıtlar farklı kriterlere göre üretilir ve tanımlanır: Hammaddeleri, içerdikleri katkı maddeleri ve yüzeylerine uygulanan son işlemler gibi... Gazete kağıdından en kaliteli kuşe kağıtlara ve daha çok davetiye baskılarında kullanılan özel kağıtlara kadar çok fazla çeşit kağıt vardır. 

Kağıdı tanımlarken her zaman birim alana düşen ağırlık ölçüsü olan gr/m2 kullanılır. Bir fikir vermek gerekirse, fotokopi kağıtları 80 gr/m2'dir. Kartivitler ise genelde 300-350 gr/m2 ağırlığındaki kartonlara basılır. "Kağıt gramajı" maddesinde daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Baskı endüstrisinde yaygın olarak kullanılan kağıt türleri ve özellikleri şöyledir:

o 1. Hamur Kağıt: Bileşimindeki selüloz miktarı çok, odun miktarı az olan bu kağıtlar günlük kullanımda fotokopi kağıdı olarak da bilinir. Antetli kağıt, kitap, broşür gibi çalışmaların baskısından kullanılan bu kağıtların 55, 60, 70, 75, 80, 90, 100, 110 ve 120 gr/m2’lik gramajlarda üretilir.

o 2. Hamur Kağıt: Bileşimindeki selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit derecede olan ve rengi tam beyaz olmayan bu kağıtlar kitap ve benzeri işlerin baskısında fiyat avantajı nedeniyle tercih edilir. Kaliteli bir renkli baskı yapmanın mümkün olmadığı bu kağıtlar bobin veya tabaka olarak satılır.

o 3. Hamur Kağıt: Bileşimindeki odun miktarı selüloz miktarından fazla olan bu kağıt, günlük yaşamda saman kağıdı olarak adlandırılır. Düşük fiyatlı olmasına rağmen kaliteli baskı yapılamadığı için tercih edilmeyen bu kağıt türünün 54 ve 60 gr/m2’lik gramajları vardır.

o Kuşe Kağıt: Broşür baskısında en çok tercih edilen kağıt türü olan kuşe kağıdın yüzeyi işlenmiş mat ve parlak türleri bulunur. Yüzeyi tam beyaz olan kuşe kağıtlar ise renkli resimlerin baskısında en iyi sonucu verir. 80, 90, 115, 135, 170, 200, 250, 300 ve 350 gr/m2’lik gramajlarda üretilir.

o Bristol: Diğer adıyla Amerikan bristol olarak da bilinen bu kağıt türü, bir yüzeyi işlenmiş, parlak ve tam beyaz; diğer yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir kartondur. Genellikle kitap, defter, broşür kapaklarında kullanılan bu karton türünün arka yüzü renkli baskı için uygun değildir. Ayrıca bu kağıtlar, iki yüzü de farklı olduğu için revolta (çevirmeli) baskıya da elverişli değildir. Bristoller 180, 200, 225, 250, 300, 330, 350 ve 450 gr/m2’lik gramajlarda üretilir.

o Aydınger: Tasarımlarda farklılık yaratmak için kullanılan bu kağıt şeffaf buzlu cam görüntüsündedir ve davetiye gibi özgünlük gerektiren işlerde tercih edilir.

o Otokopi kağıdı: Kendinden karbonlu bu kağıt türü fatura, irsaliye, sipariş fişi gibi çok nüshalı işler için tercih edilir.

o Kraft: Geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde edilen kraft kalın, pürüzlü ve selüloz renklidir. Davetiye, broşürler ve ambalajda tercih edilir.

o Krome Karton: Bir yüzeyi düzgünleştirilmiş ve beyazlatılmış, diğer yüzeyi mat olan bu kağıt türü ambalaj sektöründe kullanılır.

o Pelür: Son derece hafif ve ince, transparan bir kağıt olan pelür, genellikle ambalaj sektöründe kırılacak objeleri korumak için kullanılır.

Bu yazı hakkında toplam 6 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Kardelen gümey
Yazan: Kardelen gümey  /  13.01.2016Takdir teşekkür belgelerinde ne tür kağıt kullanılır?
Administrator
Yazan: Administrator  /  13.01.2016Sayın Kardelen Gümey, Takdir ve teşekkür belgelerinde kullanabileceğiniz çok fazla kağıt seçeneği bulunabilir. İhtiyacınıza uygun kağıdı belirlemek için birkaç konuyu netleştirmeniz önemli: 1) Belgelerin üstüne isim, sınıf vb. gibi değişken bilgileri yazıcınızdan çıktı alarak aktaracaksanız, yazıcınızın kabul edeceği bir kağıdı tercih etmeniz gerekir. Bu durumda çok kalın olmayan kuşe ya da 1. hamur kağıtlar uygun olacaktır. 2) Belgelerin üstüne elle değişken bilgileri yazmanız durumunda ise kağıt seçenekleri çok fazla. Baskı için uygun olan tüm özel kağıtlar (dokulu, renkli vb) ile kuşe ve 1. hamur kağıtları kullanabilirsiniz.
Ozan Şener
Yazan: Ozan Şener  /  06.06.20168,5 x 11 (216x279) kağıtlarını türü ne oluyor ve nerde bulabilirim şimdiden teşekkürler
Administrator
Yazan: Administrator  /  07.06.2016Sayın Ozan Şener, 8.5 x 11 ebadı özellikle Amerika'da kullanılan, Avrupa ülkelerinde A4'e karşılık gelen ebat. Standart olarak kırtasiyelerde bu ebatta kağıdın bulunması mümkün değil. Daha büyük tabaka işleyen tüm basımevlerinden bu kağıtları temin etmeniz mümkündür.
Bedirhan Yeşilyurt
Yazan: Bedirhan Yeşilyurt  /  09.06.2016 04:49:31Meraba amerikan bristol kağıti ile normal bi yazıcıdan yani evde kullandığımız düşük maliyetli yazıcıdan çıktı alabilme şansım var mı acaba ?
Administrator
Yazan: Administrator  /  09.06.2016Sayın Berihan Yeşilyurt, Eğer 190 gr ve daha kalın bir kağıt kullanıyorsanız büyük ihtimalle kendi yazıcınızdan çıkış alamazsınız. Amerikan bristol tipi kartonları daha yüksek kapasiteli endüstriyel baskı makinelerinden alınmasını tavsiye ederiz.

Yazıya Yorum Ekleyin

 

Copyright © 2019, Her Hakkı Saklıdır.  Print Center  |  Site: İkipixel